Czy wiesz, że do prawidłowego działania zmywarki niezbędna jest sól? 

Aby zmywarka dobrze zmywała naczynia potrzebuje przede wszystkim miękkiej wody z niską zawartością wapnia, a w Polsce w zależności od regionu mamy twardą wodę w stopniu średnim lub wysokim.

Jak sprawdzić, czy mamy twardą wodę?

Już od dawna producenci sprzętów takich jak pralki, zmywarki czy żelazka, ostrzegają nas przed krótszą żywotnością sprzętów narażonych na twardą wodę. Domowe sposoby pozwalające sprawdzić jakość wody to między innymi:

  • sprawdzenie czy w czajniku nie znajduje się kamień,
  • zatkane białym nalotem dysze prysznica,
  • nalot na naczyniach.

Przed pierwszym uruchomieniem zmywarki powinniśmy precyzyjnie określić twardość wody przy użyciu testera paskowego, który jest dołączony do zmywarki lub sprawdzić tą informację na stronie internetowej wodociągów, a następnie wpisać go do zmywarki zgodnie z instrukcją obsługi. Ze skali twardości wody możesz odczytać jak twardą masz wodę.

Twardosc-2021-1.Png

Jak działa sól w zmywarce?

Często słyszymy, że za zmiękczanie wody odpowiedzialna jest sól. To uproszczone stwierdzenie, bo tak naprawdę wodę w zmywarce zmiękcza złoże żywicy jonowymiennej. To ono usuwa jony magnezu i wapnia i tym samym zmiękcza wodę. Zdolności tej substancji kończą się po kilku cyklach zmywania, ale regeneruje ją sól, którą wsypujemy do zmywarki i to dlatego tak ważne jest uzupełnianie soli w zmywarce! Ta regeneracja trwa ok. 5 minut i wykonywana jest podczas normalnego cyklu mycia. Częstotliwość regeneracji zależy od twardości wody.

Stalowe-Dno-Zmywarki.jpg

Jaką sól stosować?

Sól najczęściej sprzedawana jest w dużych, ekonomicznych opakowaniach mieszczących nawet 5 kg, a ich cena najczęściej nie przekracza kilku złotych za kilogram. Warto wybierać preparaty rekomendowane przez producenta sprzętu AGD , dzięki czemu mamy pewność, że środek będzie odpowiednio zmiękczał wodę. Jeśli producent twojego sprzętu nie rekomenduje żadnego z producentów, wtedy warto wybierać produkty znanych firm. Odpowiednia granulacja soli czy dodatki, które się w niej znajdują wpłyną na efekty mycia.

Maxresdefault.jpg

Kiedy i jak uzupełniać sól w zmywarce?

Sól powinna być stosowana zawsze, jeśli twardość wody jest powyżej 4 °dH. Jeżeli macie miękką wodę poniżej 4 °dH. lub macie zamontowany centralny zmiękczacz wody, to nie musicie  W nowoczesnych modelach o braku soli poinformuje nas każdorazowo specjalna kontrolka na panelu sterowania. Aby uzupełnić sól należy odkręcić zakrętkę zbiornika, który znajduje się na dnie zmywarki. W otworze zbiornika należy umieścić specjalny lejek, dzięki któremu precyzyjnie nasypiemy sól, bez rozsypania jej na dnie zmywarki.

Po uzupełnieniu soli koniecznie uruchom program płukania lub inny krótki  program mycia, ponieważ pozostawienie rozsypanych ziaren soli lub słonej wody na dnie zmywarki może powodować korozję. 

Uwaga! Użycie zwykłej soli kuchennej lub wsypanie przez pomyłkę proszku do zmywania zamiast specjalnej soli do zmywarek grozi trwałym i niepodlegającym gwarancji uszkodzeniem sprzętu.

Pani Agd
Obserwuj