Na co warto zwrócić uwagę i jak wybrać lodówkę w gąszczu możliwości?
Mam nadzieję, że ten przewodnik pomoże Wam dokonać właściwego wyboru.
Wygląd lodówki
Lodówka powinna przede wszystkim podobać się nam oraz pasować do wystroju kuchni. Producenci oferują szeroki wachlarz możliwości, więc każdy znajdzie coś dla siebie.
Lodówki o zaokrąglonych liniach z chromowanymi napisami i uchwytami, które łączą nowoczesność ze stylem lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku, znajdziemy w szerokiej gamie kolorystycznej. Proponują je między innymi Amica, Gorenje, Smeg i Vestfrost. Taka lodówka może być pojedynczym, wyróżniającym się elementem w kuchni lub stanowić część zestawu sprzętów w stylu vintage.
Przykłady takich lodówek:
Więcej o lodówkach w stylu retro przeczytasz TUTAJ.
Jeśli chcemy wokół lodówki budować aranżację wnętrza, warto zwrócić uwagę na modele z unikalnym designem, takie jak lodówki Vestfrost z linii Art Collection lub Smeg z kolekcji 50’s Style, na przykład Blu Mediterraneo.
Kilka przykładów lodówek zaskakujących designem:
Szukając zaskakujących rozwiązań, ale w nowoczesnym wzornictwie, powinniśmy przyjrzeć się lodówkom z wymiennymi panelami Bespoke marki Samsung, które pozwalają na wybór modułów lodówki, kolorów i wykończenia.
Natomiast marka LG wprowadza aktualnie na nasz rynek model LG MoodUP GBG719MDNN, w którym kolory możemy zmieniać poprzez aplikację w smartfonie. Na marginesie dodam, że lodówka ta odtworzy nam ulubione utwory muzyczne i pokaże, co znajduje się w jej wnętrzu bez otwierania drzwi.
Dla osób ceniących minimalizm i urządzających bezuchwytową kuchnię, idealne będą lodówki z ukrytymi uchwytami czy uchwytami kieszeniowymi oraz schowanym wewnątrz urządzenia wyświetlaczem.
Przykłady takich urządzeń:
Warto również zajrzeć do wnętrza lodówki i sprawdzić czy jest ono nie tylko estetyczne, ale praktyczne i solidnie wykonane.
Szuflady powinny wysuwać się płynnie i wygodnie, a wysokość półek powinna być regulowana. Dobrym rozwiązaniem jest składana półka, która pozwala na umieszczenie w lodówce artykułów o niestandardowych rozmiarach, na przykład wysokich butelek.
Wnętrze lodówki jest zwykle białe, ale mamy też urządzenia, które mają eleganckie, ciemne wnętrza i świetnie dopasują się do nowoczesnych ciemnych kuchni, przykładem jest Liebherr IRBBSCI 5171 i HISENSE RQ760N4SBFE MD.
Jak wybrać lodówkę z dobrym wnętrzem?
Wnętrze lodówki powinno dać się elastycznie aranżować, zgodnie z naszymi bieżącymi potrzebami.
Jeżeli zdarza się nam umieszczać w lodówce większe artykuły czy naczynia, to powinniśmy móc dowolnie rozmieszczać półki. Jeśli takie czynności wykonujemy często, to warto szukać rozwiązań, które nie wymagają przy tym szczególnych zabiegów. W wielu modelach lodówek Liebherr i Miele regulacja wysokości szklanych półek jest bardzo prosta i możliwa nawet gdy umieszczone są na nich artykuły spożywcze. Możliwość indywidualnego rozmieszczenia powinna dotyczyć też półek na drzwiach.
Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest składana półka, która pozwala na łatwe włożenie do lodówki wyższej butelki lub innego wysokiego artykułu z przodu, jednocześnie umożliwiając wykorzystania przestrzeni z tyłu. Takie rozwiązanie oferują między innymi marki Haier, LG, Liebherr, Miele, Samsung, Whirlpool.
W lodówkach standardem stają się również specjalne szuflady, które wykorzystują różne technologie mające na celu przedłużenie świeżości artykułów spożywczych. Zwykle zastosowana technologia wyznacza, jakiego rodzaju żywność powinniśmy w danej szufladzie przechowywać.
Warto zwrócić uwagę na to, aby szuflady łatwo się wysuwały i wsuwały, na przykład dzięki solidnym szynom teleskopowym.
Kolejnym elementem wnętrza lodówki jest jej oświetlenie. Energooszczędnym jest oświetlenie LED, które nie nagrzewa się tak jak, na przykład żarówki halogenowe. Ten typ oświetlenia ma długą żywotność. W lodówkach premium znajdziemy rozwiązania polegające na podświetleniu poszczególnych półek lodówki i szuflad zamrażarki, co ma znaczenie estetyczne i praktyczne z uwagi na równomierne oświetlenie.
Pojemność lodówki
Pojemność lodówki wyrażana w litrach, to zwykle kluczowy parametr decydujący o jej funkcjonalności.
Dla większej rodziny, która robi zakupy na zapas, potrzebna jest duża, pojemna lodówka. W mniejszych gospodarstwach domowych lub tam gdzie często stołujemy się poza domem, wystarczająca może okazać się lodówka podblatowa.
Wśród większych lodówek wyróżniamy modele typu Side by Side, Frenchdoor oraz Multidoor. Więcej o tych typach lodówek przeczytasz TUTAJ.
Warto pamiętać, że lodówki o tych samych wymiarach zewnętrznych mogą mieć różną pojemność ze względu na grubość ścianek. Producenci stale pracują nad wydajnymi systemami izolacji, dzięki czemu na rynku pojawiają się modele, które przy tych samych wymiarach zewnętrznych oferują większą pojemność.
Najpopularniejszymi lodówkami na naszym rynku są urządzenia dwudrzwiowe, czyli chłodziarko-zamrażarki. W tych modelach chłodziarka znajduje się na górze i zajmuje większą część urządzenia, a zamrażarka jest umieszczona na dole.
Mamy też lodówki jednodrzwiowe, które mogą być tylko chłodziarkami lub chłodziarkami z małym, wewnętrznym zamrażalnikiem.
Miejsce na lodówkę
Przy wyborze lodówki ważne jest aby upewnić się, że zmieści się ona w wyznaczonej przestrzeni. Warto również pomyśleć o wygodnym otwieraniu drzwi i wysuwaniu szuflad.
Jeśli mamy kilka potencjalnych miejsc na lodówkę i nie zdecydowaliśmy, które z nich będzie ostateczne, warto wybrać urządzenie z możliwością zmiany kierunku otwierania drzwi. Tę funkcję ma większość klasycznych modeli.
Kolejnym istotnym czynnikiem są wymogi montażowe określone przez producenta. I nie dotyczy to jedynie modeli przeznaczonych do zabudowy. Lodówka jest urządzeniem, które oddaje ciepło i wymaga odpowiedniej wentylacji. Najczęściej oznacza to konieczność pozostawienia odpowiednio dużych szczelin po bokach lub z tyłu urządzenia.
To też się zmienia, bo producenci opracowują nowe rozwiązania, przykładem jest Hisense, który w lodówce RQ768N4GBE proponuje nam cyrkulacje powietrza, która odbywa się pomiędzy spodem lodówki a podłożem. Tę lodówkę możemy obudować meblami, pozostawiając jedynie minimum 3 mm odstępów!
Jeśli nie zapewnimy lodówce wentylacji zgodnej z zaleceniami producenta, może to skutkować awariami, które nie będą objęte gwarancją. Dodatkowo, urządzenie będzie zużywać więcej energii. Z tych samych powodów nie powinno stać blisko grzejnika ani w miejscu narażonym na intensywne nasłonecznienie.
Należy też pamiętać o bezpiecznym podłączeniu lodówki do sieci elektrycznej oraz do wody, jeśli wybieramy modele, które tego wymagają (dystrybutorami wody i/lub kostkarkami lodu).
Klasa energetyczna
Lodówka działa non stop. Zużywa więc zwykle więcej prądu niż inne domowe sprzęty. Dlatego warto zainwestować w urządzenie wydajne energetycznie.
Klasa energetyczna to wskaźnik efektywności energetycznej urządzenia, który informuje o zużyciu energii.
Klasy energetyczne są oznaczone od A do G, gdzie A oznacza urządzenie o najniższym zużyciu energii, a G o najwyższym.
Każda lodówka musi mieć etykietę energetyczną, która zawiera:
- klasę energetyczną (oznaczenie literą i kolorowym paskiem),
- roczne zużycie energii (w kWh),
- pojemność chłodziarki i zamrażarki (w litrach),
- poziom hałasu emitowanego przez urządzenie (w dB).
Wybór lodówki o wyższej klasie energetycznej, na przykład A przełoży się na niższe rachunki za prąd. Mniejsze zużycie energii to też mniejszy ślad węglowy i korzyść dla środowiska.
Lodówki o wyższych klasach energetycznych wykorzystują nowoczesne technologie związane, na przykład z izolacją, efektywnością kompresorów i sterowaniem temperaturą.
Wybierając lodówkę warto zwrócić uwagę na zastosowane rozwiązania związane z oszczędzaniem energii, jak na przykład tryb wakacyjny, który w razie naszej dłuższej nieobecności ustawia temperaturę w chłodziarce o kilka stopni wyższą, zmniejszając tym samym zużycie prądu.
Innym przykładem jest zastosowana w kilku modelach lodówek Samsung funkcja AI Energy. System zmniejsza zużycie energii za pomocą modułu Wi-Fi i aplikacji SmartThings. Aplikacja automatycznie optymalizuje zużycie energii, potencjalnie ograniczając je nawet o 15%. Dokonuje tego analizując wzorce, takie jak częstotliwość otwierania drzwi lodówki, prędkość pracy kompresora i częstotliwość cyklu rozmrażania. Przykład takiej lodówki – Samsung RB53DG706CB1EO.
Głośność
Poziom głośności lodówki podawany jest w decybelach (dB) i można go znaleźć na etykiecie energetycznej.
Prócz wartości w decybelach jest określona klasa hałasu urządzenia. Najcichsze lodówki mają klasę A, a najgłośniejsze klasę D.
Najcichsze lodówki pracują z głośnością zaledwie 29 dB, jak na przykład BOSCH KGN39VXAT.
Takie modele są wciąż rzadkością, ale z czasem ich liczba będzie rosła. Warto wiedzieć, że różnica około 3 dB może być odbierana przez ludzkie ucho jako dwukrotnie większy hałas. Dlatego jeśli zależy nam na cichym urządzeniu, szukajmy modeli o jak najniższym poziomie głośności.
To szczególnie ważne jeśli jesteśmy wrażliwi na dźwięki, mamy otwartą kuchnię połączoną z salonem, albo gdy lodówka znajduje się blisko miejsca gdzie śpimy.
Lodówka pracuje całą dobę i o ile dźwięk może nam nie przeszkadzać w ciągu dnia, to może stać się uciążliwy w nocy.
Cichszą pracą charakteryzują się lodówki do zabudowy, oczywiście gdy są już zabudowane, bo płyta meblowa działa również wyciszająco.
Co wydaje się być najważniejsze to fakt, że dla lodówek głośność podaje się biorąc pod uwagę tylko pracę jej kompresora, a nie uwzględnia dźwięków związanych z pracą systemu No Frost i wentylatorów. Realny poziom głośności jest zatem wyższy. Lodówki wydają wiele różnych dźwięków, które mogą być zaskakujące, ale są normalnym elementem ich pracy.
Na stronie marki Electrolux znajdujemy takie obrazowe pokazanie hałasów wydawanych przez lodówkę:
Sterowanie lodówką
Lodówka może być sterowana mechanicznie lub elektronicznie, dzięki Wi-Fi i aplikacji mobilnej również zdalnie, na przykład za pomocą smartfona.
Sterowanie mechaniczne stosuje się w tańszych modelach lodówek i polega ono na tym, że za pomocą pokrętła ustawiamy orientacyjnie moc chłodzenia i to dla obu stref – chłodzenia i mrożenia jednocześnie.
Sterowanie elektroniczne jest rozwiązaniem nowocześniejszym, wygodniejszym i przede wszystkim precyzyjniejszym. Najczęściej idzie w parze z wyposażeniem urządzenia w dwa termostaty, dzięki czemu możemy ustawić osobną temperaturę dla chłodziarki i osobną dla zamrażalnika. Panel sterowania elektronicznego może być umieszczony wewnątrz lub na zewnątrz lodówki.
Producenci, dzięki wbudowaniu w lodówkę modułu Wi-Fi i udostępnieniu aplikacji mobilnych dają nam też modele, którymi możemy sterować zdalnie, nawet będąc wiele kilometrów od domu. Sytuacje w których jesteśmy w drodze na wakacje i nie pamiętaliśmy o włączeniu w lodówce trybu wakacyjnego nie będą już problemem, bo włączymy ten tryb zdalnie.
To samo zrobimy gdy będąc na zakupach postanowimy zrobić je w większej ilości i chcemy na to przygotować lodówkę. Uruchomimy zdalnie tryb szybkiego chłodzenia. Dzięki takiemu trybowi temperatura wewnątrz lodówki pozostanie stała również po włożeniu ciepłych artykułów spożywczych. Temperatura będzie stabilna, co ma pozytywny wpływ na zużycie energii i termin przydatności do spożycia przechowywanych produktów.
Technologie
Dzisiejsza lodówki to nie tylko urządzenia do przechowywania żywności. Dzięki innowacyjnym technologiom, stają się naszymi pomocnikami w kuchni.
Oto kilka z najciekawszych technologii zastosowanych w lodówkach. Może któraś wyda się Wam niezbędna w nowej lodówce?
No Frost
NoFrost to system chłodzenia działający na zasadzie ciągłej cyrkulacji powietrza, która zapobiega osadzaniu się wilgoci i powstawaniu lodu oraz szronu. Dzięki temu lodówka utrzymuje stałą temperaturę, co powoduje, że przechowywana żywność przez dłuższy czas pozostaje świeża. Brak szronu i lodu eliminuje potrzebę cyklicznego rozmrażania urządzenia.
Większość lodówek dostępnych na polskim rynku posiada technologię No Frost. Możemy natknąć się na różne nazewnictwo, na przykład No Frost, Total No Frost, Pełny No Frost. Nazwy odnoszą się do tego samego systemu i zasada działania jest taka sama, a producenci używają różnych określeń w celu wyróżnienia swoich produktów. Nie ma tu jasnej zasady ale najczęściej No Frost określa urządzenia gdzie sytem działa tylko w zamrażarce, a chłodziarka ma chłodzenie statyczne. Natomiast Total czy Pełny No Frost gdy system jest i w części chłodzącej i mrożącej, nie jest to jednak żelazna zasada.
Kostkarki do lodu i dystrybutory wody
Chłodna woda i kostki lodu to super rozwiązanie nie tylko w upalne dni.
Wybierając lodówkę z takimi funkcjami przede wszystkim należy ustalić czy wymaga ona podłączenia do instalacji hydraulicznej i czy jesteśmy na to przygotowani lub wybierać z wcale nie małej oferty lodówek z kostkarkami, które nie wymagają podłączenia do instalacji hydraulicznej (pisałam o takich lodówkach TUTAJ i TUTAJ). W tych drugich lodówkach jest pojemnik, który sami napełniamy wodą. To dobre rozwiązanie gdy nie mamy możliwości podłączenia lodówki do wody lub gdy woda w sieci jest kiepskiej jakości.
W zakresie dystrybuowania wody i produkcji lodu mamy też wiele dodatkowych rozwiązań, jak na przykład w niektórych modelach lodówek LG – technologię UVnano™ zastosowaną w dystrybutorze wody. Wykorzystuje ona światło UV-C do dezynfekcji dyszy dystrybutora, eliminując do 99,99% bakterii. Przykład: LG GSXV90MCAE.
W lodówce Haier HCR7918EIMB Cube Series 7 znajdziemy technologię Absolute Ice polegającą na tym, że wbudowana w drzwi lodówki kostkarka ma swój system chłodzenia, niezależny od chłodziarki i zamrażarki. W ten sposób zimne powietrze nie przenika do kostkarki z innych stref lodówki, co gwarantuje, że i lód i woda pozbawione są niepożądanych zapachów.
Samsung, na przykład w modelu RH69DG805EB1EF proponuje strefę napojów Beverage Center™ z automatycznie dopełnianym pojemnikiem przefiltrowanej wody, do której możemy dodać owoce i zioła. Do tego ma kostkarkę Dual Auto Ice Maker, która wytwarza lód w tradycyjnych kostkach i mniejszych Ice Bites™, które znacznie szybciej schładzają napoje.
Wi-Fi, sterowanie za pomocą aplikacji i AI
Lodówki z wbudowanym modułem Wi-Fi za pomocą aplikacji mobilnych pozwalają nam zdalnie sterować lodówką nawet gdy jesteśmy wiele kilometrów od domu.
Możemy w ten sposób zmieniać temperaturę wewnątrz urządzenia, uruchomić tryb szybkiego chłodzenia, szybkiego zamrażania, wakacyjny, monitorować stan produktów, otrzymywać powiadomienie o kończącym się zapasie konkretnego artykułu. Lodówka może poinformować nas o awarii zasilania, niezamkniętych drzwiach, a także przypomni o wyciągnięciu z zamrażalnika butelki ulubionego gazowanego napoju, który chcieliśmy błyskawicznie schłodzić.
Funkcje AI w lodówkach to przyszłość ale też teraźniejszość. Mamy na rynku modele, które zbadają nasze nawyki i zoptymalizują do nich sposób pracy urządzenia. Przede wszystkim po to by zaoszczędzić energię oraz możliwie maksymalnie wydłużyć świeżość przechowywanych artykułów spożywczych.
Ściana tylna ze stali nierdzewnej
To rozwiązanie może być różnie nazwane, na przykład Metal Cooling (Samsung), Metal Tech-Cooling (Hisense), Metal Backwall (Bosch), ale głównym założeniem jest zastosowanie w lodówce tylnej ścianki ze stali nierdzewnej. Sprzyja to przede wszystkim stabilności temperatury wewnątrz urządzenia, szybszemu powrotowi do ustawionej temperatury po otwarciu drzwi.
Możliwość przekształcenia zamrażarki w chłodziarkę
W lodówkach Asko taka elastyczność nazywa się Convert Zone i pozwala gdy tego potrzebujemy, uzyskać więcej miejsca w zakresie temperatury od -2°C do +3°C poprzez zmianę ustawień temperatury w zamrażarce lub części zamrażarki.
Haier podobną technologię nazwał Switch Zone. Pozwala ona na swobodne przełączanie pomiędzy chłodzeniem, a zamrażaniem w tym samym obszarze lodówki. Możemy zmienić ustawienie temperatury w zakresie od -18°C do +5°C, w zależności od tego, czy potrzebujemy większej przestrzeni do zamrażania czy do chłodzenia.
- Pralko-suszarka Samsung Bespoke AI Laundry Combo™ - 25/11/2024
- Jakie cechy powinien mieć dobry oczyszczacz powietrza? - 21/11/2024
- Odkurzacz pionowy Electrolux Ultimate 700 – recenzja - 20/11/2024