Płyty gazowe absolutnie nie wychodzą z mody!
Czterech z dziesięciu klientów nadal kupuje płytę gazową.
Kiedyś uważano płyty gazowe za mało nowoczesne, ale teraz wracają do łask. Może jest to związane z popularnością programów kulinarnych, w których większość mistrzów gotuje wyłącznie na gazie, a może z tym, że płyty gazowe są coraz piękniejsze, a do tego kryją w sobie całą masę nowinek technologicznych i nie przypominają urządzeń sprzed lat.
Poniżej kilka ciekawych technologii, jakie znajdziecie aktualnie w płytach gazowych.
Płyty gazowe pod szkłem
Jedną z ciekawszych technologii zastosowany w płytach gazowych jest gaz pod szkłem.
Twórcą tej technologii jest polska firma Solgaz.
Specjalne palniki zostały ukryte pod płytą ceramiczną, dzięki czemu płyta ładnie wygląda i lepiej się czyści. Działa na niemal każdym rodzaju gazu i zużywa go do 50% mniej niż tradycyjna kuchenka.
Według informacji ze strony producenta gaz spalany jest w temperaturze około 800°C przez co spaliny nie zostawiają tłustych osadów na naczyniach i meblach.
Płyta gazowa pod szkłem nie wymaga specjalnych garnków.
Mamy do wybory trzy rozmiary płyt – 33, 60 i 77 cm.
Technologia gaz pod szkłem testowana jest już od 20 lat, a producent udziela 7 letniej gwarancji na palniki. Koszt takiej płyty o szerokości 60 cm to wydatek od 2.500 zł w górę. Przykład płyty z technologią gaz pod szkłem zobaczysz TUTAJ.
Stopniowa regulacja płomienia
Świetną technologią w płytach gazowych jest stopniowa regulacja płomienia.
Dzięki specjalnym zaworom możemy precyzyjnie ustawić wielkość płomienia w skali od 1 do 9.
Wybrany poziom płomienia pokazuje się na wyświetlaczu, a po wyłączeniu płyty, wyświetlacz nadal sygnalizuje nagrzane miejsca, skutecznie zabezpieczając przed poparzeniem.
Technologia stopniowej regulacji płomienia jest coraz popularniejsza i dostępna jest w wybranych płytach gazowych między innymi takich marek jak Amica, Beko, Bosch, Haier, Siemens i Whirlpool. Przykład takiej płyty zobaczysz TUTAJ.
Samoczynne uruchamianie okapu
Bardzo przydatną funkcją dla wszystkich zapominalskich jest samoczynne uruchamianie okapu.
W chwili rozpoczęcia gotowania na płycie okap i oświetlenie nad płytą uruchamiają się samoczynnie. Dodatkowo praca okapu zmienia się w zależności od intensywności gotowania. Dzięki temu rozwiązaniu możemy skupić się wyłącznie na gotowaniu.
Taka technologia jest dostępna jest w niektórych produktach między innymi marek AEG i Electrolux. W Electroluxie funkcja nazywa się Hob2Hood® i polega na bezprzewodowym połączeniu płyty z okapem, pozwalając na sterowanie mocą wyciągu bezpośrednio z poziomu płyty. Przykład takiej płyty zobaczysz TUTAJ.
Timer
Coraz więcej płyty gazowych ma takie funkcje, jakie do niedawna były przypisane tylko do płyt indukcyjnych, na przykład timer.
Dziś w kilkunastu płytach możemy już zaprogramować czas po upływie, którego palnik sam się wyłączy, jak w płycie gazowej Amica PGCA6101APFTB – ustawiamy czas gotowania, a kiedy minie, płyta automatycznie wyłączy palnik, emitując przy tym charakterystyczny dźwięk. Timer wykorzystać możemy także jako minutnik.
Automatyczne gotowanie
Funkcję automatycznego gotowania znajdziemy w płycie gazowej marki Solgaz GNC 4 AUTO. Polega ona na tym, że dzięki specjalnemu czujnikowi umieszczonemu na palniku, wiadomo jaka temperatura jest wewnątrz garnka. Możemy wybrać dowolną temperaturę, a płyta samodzielnie zmniejszy, zwiększy lub wyłączy palnik w momencie, kiedy wnętrze garnka osiągnie idealną temperaturę.
Umożliwia to precyzyjne gotowanie potraw, które wymagają ściśle określonych temperatur. Palnik może też działać jak czajnik, zagotuje wodę do temperatury 100 ℃, a następnie się wyłączy, albo będzie gotował rosół przez 4 godziny utrzymując zalecaną temperaturę 84 stopni. Cenę płyty sprawdzisz TUTAJ.
Bezpieczeństwo
Producenci płyt gazowych dbają o bezpieczeństwo użytkowników. Każda płyta gazowa jest wyposażona w zabezpieczenie przeciwwypływowego gazu, które odcina dopływu gazu do palnika, gdy przypadkowo zgaśnie płomień, na przykład w wyniku zalania palnika lub przeciągu.
Najnowocześniejsze płyty mają dodatkowo funkcję ponownego zapalania gazu, która polega na tym, że gdy płomień zgaśnie, palnik podejmie ponowną próbę zapłonu gazu. Jeśli próba się nie uda, płyta sama się wyłączy.
Zapraszam Cię do skonfigurowania optymalnego dla siebie modelu płyty gazowej TUTAJ.
Decydując się na zakup poszukaj kodów rabatowych w zakładce PROMOCJE.
- Pralko-suszarka Samsung Bespoke AI Laundry Combo™ - 25/11/2024
- Jakie cechy powinien mieć dobry oczyszczacz powietrza? - 21/11/2024
- Odkurzacz pionowy Electrolux Ultimate 700 – recenzja - 20/11/2024