Jeśli po wyciągnięciu prania z pralki zamiast zapachu świeżości wyczuwasz przykry zapach wilgoci, stęchlizny, to koniecznie przeczytaj ten artykuł. Brzydki zapach prania to problem pojawiający się dość często, a jego przyczyn może być kilka! Oto one:
Brzydki zapach prania – przyczyny
Brudna pralka
Paradoksalnie pralka, która ma za zadanie oczyścić nasze ubrania z brudu i brzydkiego zapachu może być jedną z głównych przyczyn brzydkiego zapachu prania. Osady z resztek detergentów, włókien ubrań, pozostałości wody w uszczelkach, niskie temperatury prania to wręcz idealne warunki do rozwoju bakterii, pleśni, które są źródłem brzydkiego zapachu. Aby gruntownie wyczyścić pralkę należy:
- Wyczyść uszczelkę i filtr: Sprawdź gumową uszczelkę drzwi pralki oraz filtr, aby upewnić się, że nie zalega w nich brud, resztki detergentu ani woda. Uszczelkę należy wyczyścić wilgotną szmatką i wytrzeć do sucha. Filtr kryje się za taką małą klapką w dolnej części frontu pralki – należy go wyjąć i oczyścić z nagromadzonego brudu i resztek tkanin, monet czy guzików. Bądźcie przygotowani, że po jego otwarciu z pralki wyleję się trochę wody, dlatego warto pod klapkę podłożyć ręcznik lub tackę.
- Czyszczenie szuflady na detergentu: Wyjmij szufladę z pralki i umyj. Jeśli osady są trwałe, to namocz ją w wodzie dodatkiem octu. Sprawdźcie też czystość otworu, z którego wyciągnęliście szufladę. Ona też wymaga wyczyszczenia.
- Przeprowadź cykl czyszczenia: Uruchom pralkę bez ubrań, korzystając z najwyższej dostępnej temperatury oraz długiego cyklu prania. Do bębna należy dodać specjalny detergent do czyszczenia pralek, aby pomóc w usunięciu osadów i bakterii. Ja od lat korzystam z uniwersalnych saszetek do czyszczenia zmywarek i pralek od firmy Electrolux Clean&Care. (6 saszetek kosztuje ok. 40 zł)
Warto również pamiętać, żeby po zakończonym praniu zostawiać szufladę na detergenty lekko wysuniętą, a drzwi pralki uchylone, aby umożliwić swobodny przepływ powietrza i zapobiec gromadzeniu się wilgoci wewnątrz urządzenia. Dbanie o regularną konserwację pralki pomoże utrzymać ją w dobrym stanie i zapewnić świeżość prania przez dłuższy czas.
Złe podłączenie pralki
Jeżeli z pralki śmierdzi szambem lub kanalizacją, świadczy to o tym, że rura odpływowa została źle podłączona i uszczelniona, więc przyczyną nieprzyjemnego zapachu nie musi być pralka. Prawidłowy montaż rury powinien rozwiązać problem. Ja zamontowałam u siebie syfon z kulką (kupisz go w każdym markecie budowlanym), który działa w ten sposób, że kulka zamyka otwór do kanalizacji po wypuszczeniu wody z pralki i tym samym brzydki zapachy i nieczystości z kanalizacji nie wracają do pralki!
Pozostawione pranie w bębnie
Pranie należy wyjmować od razu po zakończeniu cyklu. Pozostawione w bębnie przez długi czas mokre ubrania zaczną śmierdzieć! Jeżeli wyprane ubrania przeleżały w pralce kilka godzin, warto uruchomić cykl prania ponownie.
Niedosuszone pranie
Jeśli brzydki zapach prania odkryjesz dopiero po ich wyciągnięciu z szafy, to przyczyną takiego stanu rzeczy może być niedosuszenie! Jeśli korzystasz z suszarki bębnowej, a po zakończeniu suszenia uznasz, że pranie jest niedosuszone, warto uruchomić suszenie na czas na ok. 10-15 minut.
Niedoprane pranie
Krótkie cykle prania wykonywane w niskich temperaturach mogą nie być skuteczne w usuwaniu zabrudzeń i bakterii z tkanin. Często ręczniki po zaledwie po jednym użyciu już brzydko pachną! To właśnie efekt niedoprania. Nie bójmy się długich cykli prania! Pierzmy bawełniane ręczniki w standardowym programie prania „bawełna” (bez skracania cyklu), w temperaturze 60C i problem brzydkiego zapachu zniknie!
Jeżeli interesuje Was tematyka, jak prać ubrania, aby służyły nam na dłużej, to zapraszam do lektury tego artykułu.
- Pralko-suszarka Samsung Bespoke AI Laundry Combo™ - 25/11/2024
- Jakie cechy powinien mieć dobry oczyszczacz powietrza? - 21/11/2024
- Odkurzacz pionowy Electrolux Ultimate 700 – recenzja - 20/11/2024