Co to jest twardość wody?
Twardość wody oznacza, że zawiera ona dużą ilość wapnia i magnezu oraz innych składników mineralnych. Im więcej minerałów, tym woda jest określona jako bardziej twarda.
Jak rozpoznać, że mamy twardą wodę?
Na pewno zauważymy to myjąc ręce, bo w twardej wodzie mydło znacznie trudniej się pieni. Twardość wody ocenisz też zaglądając do swojego czajnika, bo gdy woda jest twarda, to na jego dnie będzie się zbierać biały osad. Brak regularnego czyszczenia czajnika może sprawić, że woda będzie gotowała się wolniej, a po jakimś czasie taki czajnik może całkowicie przestać działać.
Jak wpływa twarda woda na zmywarkę?
Kiedy twarda woda przepływa przez zmywarkę, zawarte w niej minerały osadzają się na elementach grzewczych, najczęściej w postaci kamienia kotłowego. To nie tylko sprawia, że zmywarka ciężej pracuje, by umyć naczynia, ale też umyte naczynia mogą gorzej wyglądać, bo minerały się rozpuszczają i osadzają na talerzach i kieliszkach, powodując nieładne zacieki i plamy.
Niestety w Polsce w zależności od regionu, mamy twardą wodę w stopniu średnim lub wysokim, a zmywarka, aby dobrze zmywać potrzebuje miękkiej wody, czyli z niewielką ilością wapnia.
Często słyszymy, że za zmiękczanie wody odpowiedzialna jest sól. Jest to prawda połowiczna.
Tak naprawdę wodę w zmywarce zmiękcza złoże żywicy jonowymiennej.
Żywica jonowymienna
To ono usuwa jony magnezu i wapnia i tym samy zmiękcza wodę. Zdolności tej substancji kończą się po kilku cyklach zmywania, ale regeneruje ją sól, którą wsypujemy do zmywarki.
Żywotność żywicy jonowymiennej szacuje się na 7-10 lat.
Jeśli w naszym regionie jest twarda woda, a my nie będziemy wsypywać soli do zmywarki, to po kilku cyklach na naczyniach oraz we wnętrzu zmywarki zacznie osadzać się biały kamienny osad.
Pamiętajcie: brak lub niedobór soli w zmywarce będzie skutkował tym, że żywica nie będzie mogła się zregenerować, a jej żywotność się skróci. Jeśli żywica utraci swoje zdolnosci regeneracyjne, to nasza zmywarka już nigdy nie będzie zmywać bez zacieków i osadów.
Jak zmierzyć twardość wody?
Aby nasza zmywarka wiedziała, ile ma pobierać soli do zmiękczenia wody, musimy zmierzyć twardość wody . Możemy to zrobić samodzielnie za pomocą pasków testowych lub można skontaktować się z lokalnym dostawcą wody (zazwyczaj miejskie wodociągi) lub poszukać w internecie wyników badań twardości wody dla określonych regionów mieszkalnych publikowanych przez Laboratorium Wodociągów.
Ustaw parametr twardości wody w swojej zmywarce zgodnie z instrukcją obsługi i nasyp do właściwego pojemnika sól regeneracyjną. Pamiętaj, że nie wolno używać zwykłej soli kuchennej!
Jeśli przenosisz się do innego domu lub mieszkania, to ponownie musisz nastawić poziom twardości wody w zmywarce, odpowiednio do warunków w nowym miejscu.
- Pralko-suszarka Samsung Bespoke AI Laundry Combo™ - 25/11/2024
- Jakie cechy powinien mieć dobry oczyszczacz powietrza? - 21/11/2024
- Odkurzacz pionowy Electrolux Ultimate 700 – recenzja - 20/11/2024